איתור נזילות מים – המדריך המלא

תוכן עניינים

נזילות יכולות להוות בעיה גדולה עבור כל בעל בית. הם יכולים לא רק להוביל לחשבונות מים גבוהים יותר, אלא לגרום נזק לבית שלך. חשוב לנסות לזהות את הסימנים לנזילת מים בהקדם, כמו גם את הסיבות השכיחות.

במאמר הבא נסביר כיצד ניתן לזהות נזילות, איך מבצעים איתור נזילות וכיצד לבחור מאתר נזילות מקצועי.

סימנים המעידים על נזילת מים

יש מספר סימנים שעשויים להעיד על נזילת מים בביתכם. אחד המדדים הנפוצים ביותר הוא חשבון מים גבוה באופן בלתי צפוי, או לחלופין התראה יזומה מתאגיד המים על חריגה בצריכת המים. אם שמת לב שצריכת המים שלך גדלה, גם אם לא שינית את ההרגלים שלך, כנראה שיש לך נזילה. סימן נוסף שיכול להיות, שלפתע יופיע כתמי מים על קירות, תקרה או ברצפה (במרצפות הרבה פעמים ישנו שינוי בגוון המרצפה מה שמעיד על נזק כתוצאה ממים, לרוב) וכן כתמי עובש ו/או ריח של טחב.

הגורמים השכיחים לנזילות מים

נזילות מים יכולות להיגרם ממספר גורמים, כאשר הנפוץ ביותר הוא באביזרי אינסטלציה פגומים, כמו גם צנרת נוזלת, קווי ביוב פגומים או אטומים לקויים.

כעט נסביר כל אחת מהסיבות הפוטנציאליות הנ״ל:

אביזרי אינסטלציה פגומים:

עם הזמן, כמו לכל דבר בחיים, ישנו בלאי סביר, וגם לאביזרים ומכשירי אינסטלציה אשר עלולים לגרום לנזילות. לדוגמא, ברז מכונת כביסה אשר התבלה וגרם לנזילה או בחיבורים בין צינורות המים אשר בעקבות הייתה התעייפות החומר החל לנזול באזור החיבורים וגורם לרטיבות.

צנרת נוזלת

נזילות יכולות להתרחש גם בצנרת עצמה, בין אם היא עשויה מנחושת, פלדה, pex, pvc וכדומה. לכל אחת מסוג הצנרות הללו ישנם מאפיינים יחודיים משלהם ההופכים אותם לרגישים לאורך זמן.

קווי ביוב פגומים

סיבה נוספת לנזילות היא פגיעה בקווי ביוב. נזק כזה יכול להיגרם, למשל, ע״ שורשי עצים הצומחים לתוך הקו ומפרקים אותו, או פשוט בגלל התיישנות וקורוזיה.

אטומים לקויים

לאטומים יש אורך חיים מסוים. בשלב מסוים בחייו מתחילים להיווצר סדקים והאיטום אינו אטום כראוי בכל חלקיו, ובעת שימוש במים באזור, אם למשל בשימוש במקלחת או שטיפת הרצפה באזור הלקוי, האיטום אינו עושה את עבודתו והמים חודרים אט-אט אל מתחת לרצפה וגורמים לרטיבות תת-רצפתי…

טיפ: מומלץ כל כמה שנים לבצע חידוש יזום ותחזוקה מונעת לאיטומים לפני שאלו יסדקו. מה שנקרא ״להקדים תרופה למכה״.

איך מבצעים איתור נזילות?

בעבר, אינסטלטורים היו מאתרים נזילה ע״י ״ניחוש״ איפה הנזילה, הם היו שוברים רצפה או קיר שחשוד בעיניהם, אם הנזילה שם הם שמחו ותיקנו. ואם לא, הם המשיכו לשבור עוד אזור עד שהנזילה נמצאה… אבל היה פוטנציאל רב להרס מיותר.

כיום, איתור נזילות מבוצע באמצעות טכנולוגיה מתקדמת אל-הרס, לדוגמא מצלמה טרמית, ובעצם ממקדת את הנזילה ומצמצמת את ההרס שנוצר באופן משמעותי לתיקון נקודתי.

מהו ציוד איתור נזילות שמשמש לאיתור נזילות?

כיצד עובדת המצלמה הטרמית?

המצלמה הטרמית מזהה הבדלי טמפרטורה בשטח המצולם, מה שחם יותר נצבע באדום (אם הנזילה במים חמים) ומה שקר נצבע בכחול ומרמז על נזילה של מים קרים, וכך המצלמה החכמה הזו ממקדת את אזור הנזילה באופן מדויק.

איתור נזילות מים בגז

איתור בגז מבוצע, לרוב, בחצר כאשר החשד לנזילה תת קרקעית.

גז תערובת מיוחד מוחדר למערכת המים, ובאמצעות מכשיר האיתור בגז סורקים את השטח עד שהוא מזהה דליפה של הגז ומצפצף ושם בעצם הנזילה של המים… מה שנותר זה לחפור ולתקן.

כלי איתור נזילות נוספים

כמו כן ישנו עוד ציוד איתור טכנולוגי נוסף שעוזר למאתר הנזילות לאתר את הנזילה למשל שעון לחץ דיגיטלי לבדיקת לחץ המים בדירה, מכשיר בדיקת לחות לזיהוי האזור הלח בקיר או בלונים למערכת הביוב לבדיקת הצפה ולזיהוי כשל במערכת זו.

כיצד לבחור מאתר נזילות מקצועי?

חשוב לוודא שמאתר נזילות שתבחרו להזמין יהיה בעל ניסיון ומומחיות בתחום, בעל המלצות מלקוחות שהשתמשו בשירותיו וכמובן בעל ציוד איתור מתקדם כי כל נהג טוב צריך גם רכב טוב…

כמו כן מומלץ להזמין מאתר נזילות שהוא גם אינסטלטור מוסמך, כדי שיכיר את כל מערכות האינסטלציה והתקלות הטמונות בתוכו.

איתור נזילות משה שליו, אינסטלטור מוסמך מטעם משרד הכלכלה מומחה באיתור נזילות עם טכנולוגיה מתקדמת ובתיקונן.

אהבתם את הכתבה? שתפו...
הרשמו לניוזלטר שלנו

וקבלו את העדכונים החמים ביותר מעולם הביטוח והפיננסים.

מבטיחים לשלוח לכם חדשות מעניינות ולא להציק עם הודעות ספאם מיותרות :)

מאמרים נוספים באותו הנושא

חיפוש

כתבות שכדאי לך לקרוא...